Про нас

Грузинська недільна школа була сформована в листопаді 1996 року. Цьому передувало заснування культурно-благодійного фонду «Самшобло», метою якого було об’єднати  грузинську громаду. Засновниками фонду стали посольство Грузії в Україні та активні члени грузинської громади Києва: Мевлуд Хурцідзе, Олександр Моловічко, Анатолій Мільченко, Гія Джоджуа, Васо Берулава, Іраклій Мунджішвілі, Давид Тодуа. Саме завдяки сприянню фонду «Самшобло» була створена Грузинська недільна школа, швидко знайшлись й вчителі – Роза Аробелідзе, Нана Гогадзе, Аміран Бежуашвілі, Олександр Моловічко.

 

В результаті ротації першого складу Грузинського дипломатичного корпусу з 1998 року скоротилась підтримка з боку посольства, в той же час перестав функціонувати і культурно-благодійний фонд «Самшобло». Весь тягар нелегких часів повиснув на плечі Рози Аробелідзе та культурного аташе Посольства Грузії Амірана Бежуашвілі. Спонсорську допомогу в ці роки надавали пані Лалі Кіладзе та пан Васо Берулава.

    

З 2000 року студенти національної академії внутрішніх військ Леван Чубабрія та Заза Зазадзе організували в школі гурток грузинського танцю. Школа ожила, з’явились ініціативи, збільшився контингент як учнів, так й вчителів. Грузинську мову та історію Грузії викладав відомий грузинський письменник Гурам Петріашвілі.
    

З 2003 року до роботи недільної школи приєднались педагог початкових класів, психолог Натія Робакідзе та педагог грузинського танцю та пісні Манана Сулаквелідзе. Молодий педагог Іріне Петріашвілі викладала грузинську мову та літературу дітям зі змішаних сімей, проживаючих в Україні.
   

Згідно з законом України від 19 вересня 2004 року недільна школа була реорганізована в культурно-просвітницький центр. Центр був названий «Іберіелі». Школа стала багатофункціональною та заявила про себе як про школу високопрофесійного рівня. Поглибилось вивчення грузинської мови. Поряд з грузинською мовою та літературою діти вивчали історію Грузії, її традиції, культуру та мистецтво. Головною метою центру було надати інформацію людям, які сумують за батьківщиною та виховати підлітків, які ростуть в іншій країні згідно з грузинським духом.
   

З 2006 року в культурно-просвітницькому центрі працюють курси з вивчення грузинської мови для іншомовних слухачів. У різні часи на курсах викладали Марина Бежанішвілі та Сосо Чочія. З того часу й до сьогодні грузинську мову як іноземну викладають Давид Тодуа, Кетеван Латарія, Катерина Адеішвілі, Марина Донадзе та Лалі Данелія. Сьогодні під їхнім керівництвом стабільно працює шість гуртків. Десятки слухачів успішно пройшли курси та стали кваліфікованими перекладачами.
  

Гурт грузинського народного танцю при недільній школі в 2005 році став ансамблем грузинського народного танцю «Іберіелі». В ансамблі протягом років виросло не одне покоління танцюристів, серед яких є й навіть професійні танцівники.
   

З 2005 року хореограф  Мака Ломсадзе очолила ансамбль «Іберіелі».  Її невпинною працею та стараннями дітей ансамбль взяв участь в багатьох міських, республіканських та міжнародних фольклорних фестивалях та отримав не одну нагороду та приз. Саме підсумком цієї невпинної праці стало те, що в грудні 2011 року наказом президента України їй присвоїли звання заслуженого діяча мистецтв України.
  

Ансамбль «Іберіелі» став відомим для всієї України. Саме тому, в травні 2013 року йому присвоєно звання народного аматорського колективу України. За участю ансамбля «Іберіелі» в Україні зняли три документальні фільми.
  

Через хаос в грузинській спільноті в 2000-х роках та з метою вирішення складнощів в 2003 році була створена Асоціація грузин «Іберіелі». Президентом асоціації став пан Бесік Шамугія, який й зараз керує нею. З часом Асоціація грузин була вимушена приділяти увагу й іншим досить складним питанням. Зокрема, це була тема, пов’язана з вирішенням проблем співвітчизників-біженців з Абхазії та обов’язок допомоги емігрантам, що приїхали до України. Саме з цією метою 22 травня 2010 року було створене Всеукраїнське громадське об’єднання «Георгія». Головною метою об’єднання стала допомога співвітчизникам, відірваним від батьківщини. В «Георгії» поєднались шістнадцять регіональних організацій.
   

Створення подібного об’єднання сприяло роботі культурних центрів в різних регіонах та їх розвитку. Організація спромоглась виховати дітей емігрантів згідно з грузинськими традиціями та популяризувати грузинську культуру не тільки в Києві, а й в інших містах.
   

Асоціація грузин України «Іберіелі» та Всеукраїнське громадське об’єднання «Георгія» за ініціативою та сприянням Бесіка Шамугія вже 10 років видає грузинсько-український журнал «Сакартвело» з найвищою типографською якістю. Журнал знайомить читачів з життям та діяльністю відомих грузин, що живуть в Україні. Тут також друкується інформація щодо грузинсько-українських заходів. Автори статей зазвичай грузинські письменники, журналісти та дипломати, які проживають в Україні. Журнал виходить за підтримки посольства Грузії, міністерства культури та охорони пам’ятників Грузії та Міністерства культури України.
   

В 2004 році в Україні вперше відбувся фестиваль грузинського кіно, започаткувавши традицію, що продовжується й досі. Українці з великою зацікавленістю слідкують за грузинським кіномистецтвом. Щорічно зростає кількість поціновувачів грузинського кіно. Кінофестиваль проходить не тільки в Києві, а й в інших містах України. Грузинський культурно-просвітницький центр «Іберіелі» та Всеукраїнське громадське об’єднання «Георгія» щорічно проводять святкові концерти у зв’язку з Днем незалежності Грузії.
   

З 2010 року фестиваль став академічним заходом, протягом шести років в ньому взяли участь багато видатних грузинських виконавців. 
  

Вже п’ятий рік грузинська діаспора бере участь ще в одному масштабному проекті. Цей проект проходить під егідою посольства Грузії та присвячений улюбленому для всіх святу «Тбілісоба». В цьому заході разом з місцевими виконавцями щорічно беруть участь й приїжджі відомі гурти та співаки.

     

Грузинська спільнота допомагає творчості молодих людей, які прагнуть проявити власний талант та здібності в іншій країні. Зокрема митці, музиканти, письменники мають можливість представити на заходах діаспори власні роботи. Подібні заходи з боку діаспори є завжди в центрі уваги.
    

В травні 2013 року була розпочата ще одна добра справа. В Києві, в грузинському культурно-просвітницькому центрі, заснована перша грузинська бібліотека. Фонд бібліотеки налічує більше 3000 грузинських видань різних жанрів.
    

Як бачите, ми прагнемо та  працюємо, і збираємось продовжувати цю діяльність й надалі. Наступний рік ми зустрінемо із ще більшими успіхами і доки емігранти  з Грузії повернуться додому, встигнемо зробити ще багато добра! А гостинна Україна … Віримо та сподіваємось, що завжди знайде в своєму великому серці найтепліший та найзручніший куток для нашої країни – Іберії…